Badanie wzroku w przypadku chęci zakupu okularów progresywnych zawsze powinno być badaniem rozszerzonym o dodatkowe pomiary układu wzrokowego, które nie są wykonywane “standardowo” u każdego pacjenta. Tylko prawidłowo wykonane badanie wzroku zagwarantuje Państwu pełną adaptację do soczewek progresywnych i zapewni niewiarygodny komfort wyraźnego widzenia na każdą odległość bez konieczności zmiany okularów.
Stąd też podczas badania (o ile specjalista nie zapyta sam) trzeba zaznaczyć, że przymierzają się Państwo do zakupu okularów progresywnych.
Najlepiej takie badanie przeprowadzić bezpośrednio tuż przed zakupem okularów w Salonie Optycznym. Prawidłowe rozpoznanie wady wzroku oraz towarzyszących problemów wzrokowych jest kluczowe w późniejszym użytkowaniu już wykonanych okularów progresywnych. Poza prawidłowym wykonaniem refrakcji i skorygowaniem wady wzroku (nadwzroczności, krótkowzroczności i astygmatyzmu), określenia stopnia prezbiopii i stopnia jej korekcji (stopnia addycji) specjalista powinien sprawdzić bardzo szczegółowo nasze widzenie obuoczne. Prawidłowe ustawienie oczu do dali oraz prawidłowo działająca konwergencja gwarantująca prawidłowe ustawienie oczu do bliży ma szczególne znaczenie w procesie adaptacji do soczewek progresywnych. Jakiekolwiek odstępstwa od stanów fizjologicznych mogą stanowić trudności w przyzwyczajeniu się do tego typu okularów, a nawet może być niemożliwa adaptacja do soczewek progresywnych o ile nie uwzględni się stwierdzonych nieprawidłowości w ustawieniu oczu podczas zamawiania soczewek progresywnych.
Osoby które nie przyzwyczaiły się do okularów progresywnych dlatego, że pominięto u nich w trakcie badania wzroku sprawdzenia stanu widzenia obuocznego utwierdzają się w przekonaniu, że do okularów progresywnych ciężko się przyzwyczaić. Tego typu opinie można byłoby w znacznym stopniu zredukować wykonując pełną diagnostykę ukierunkowaną na adaptację do soczewek progresywnych.
Również nie bez znaczenia jest wybór odpowiedniej soczewki progresywnej do odpowiedniego pacjenta i do jego aktywności wzrokowej. Każdy z nas w sposób dla siebie indywidualny wykorzystuje narząd wzroku. Uzależnione jest to w dużej mierze od zadań wzrokowych jakie stawiamy naszym oczom w trakcie dnia, tygodnia, miesiąca. Na rynku optycznym dostępna jest bardzo szeroka oferta soczewek progresywnych różniąca się między sobą szerokościami pól widzenia do dali, bliży i odległości pośrednich oraz płynnością przejścia mocy między dalą a bliżą a także wielkością pola w którym występują aberracje umiejscowionego w bocznych częściach soczewki. Tylko odpowiednie sprecyzowanie w jaki sposób wykorzystujemy nasz wzrok pozwala dobrać odpowiednią soczewkę progresywną, która będzie w stanie sprostać zadaniom wzrokowym i zagwarantować komfort widzenia.
Ostatnim etapem, który tutaj opiszemy – ale również bardzo ważnym jest dobór odpowiedniej oprawki okularowej. Ten etap nie powinien być ostatnim etapem w rozumieniu czynności jakie przeprowadza specjalista w trakcie zakupu okularów progresywnych, a powinien się przeplatać z wyborem odpowiedniej soczewki progresywnej. Przede wszystkim powinniśmy wybrać oprawkę okularową, w której będziemy się dobrze czuli. Oprawka okularowa powinna zostać do nas odpowiednio dopasowana przed wykonaniem pomiarów określających prawidłowy montaż soczewek progresywnych. Dobrze, żeby pomiarów tych dokonywała osoba odpowiednio wykształcona np. osoba posiadająca dyplom optyka okularowego a nie tylko sprzedawca.